عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی تامین‌کنندگان شرکت صنایع فولاد مازندران با بهره گیری ازتکنیک‌های MADM

پنج مرحله‌ی فرایند انتخاب تامین‌کننده، منبع: ]64[

 

در مورد مرحله اول خاطر نشان می گردد که هر سازمانی که درحال فعالیت تولیدی یا ارائه خدمات به مشتریانش می باشد، خود نیز مشتری تامین‌کنندگان خود می باشد. پس می‌توان گفت هر سازمانی که در حال حیات می باشد، احساس نیاز به یک یا چندین تامین‌کننده خواهد داشت. در ادامه، مساله انتخاب تامین‌کننده با تاکید بر فعالیت‌های گذشته مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

 

 

2-2-1-4: تعیین شاخص‌های انتخاب تامین‌کننده

سازمان‌ها معمولا پتانسیل تامین‌کننده را ارزیابی می‌کنند و جهت این ارزیابی شاخص‌هایی را به کار
می‌برند این شاخص‌ها با در نظر داشتن نوع فعالیت و کسب و کار، استراتژی‌های سازمان، نوع ساختار تامین‌کننده و…  تعیین می گردد. با در نظر داشتن پیچیده‌تر شدن کسب و کارها و تاثیر گذاری عوامل بسیار زیاد در موفقیت سازمان‌ها، فرایند انتخاب تامین‌کننده اصولا شامل بیش از یک معیار می‌باشد. پس فرایند انتخاب تامین کننده یک مساله تصمیم‌گیری چند شاخصه می باشد. مدیران خرید، در آغاز تامین کنندگان خود را توسط سه شاخص اولیه قیمت، کیفیت و زمان تحویل ارزیابی می‌کنند. این سه شاخص اصولا اساسی‌ترین و بحرانی‌ترین شاخص‌ها توسط سازمان‌های خریدار می‌باشد. اگر چه این سه شاخص برای اکثر سازمان‌ها در فرایند خرید صادق می باشد اما ممکن می باشد همه شاخص‌های لازم را در برنگیرد. پس برای انتخاب تامین‌کننده تحلیل‌های عمیق‌تر از توانایی‌های آنها و مطالعات بیشتر جهت ارزیابی درست آنها لازم می باشد. در گذشته پژوهش‌های بسیار زیادی به مقصود شناسایی شاخص‌های مورد نیاز در انتخاب تامین‌کننده انجام پذیرفته می باشد. اولین مطالعه توسط دیکسون]32 [ انجام گردید. وی اختصار‌ای از یک لیست شامل حداقل 50 عامل مختلف را که توسط نویسندگان اظهار شده بود، جهت مطالعه در تصمیمات انتخاب تامین‌کننده تهیه نمود.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

اهداف فرعی

  • تعیین وزن هر یک از شاخص‌ها و زیر شاخص‌ها در فرایند انتخاب تامین کننده
  • تعیین ویژگی‌ها، مزیت‌ها و معایب تامین‌کنندگان
  • کمک به شرکت جهت افزایش کارایی با انتخاب بهترین تامین‌کننده

                    .مطالعه و مطالعه روش‌ها و مدل‌های تصمیم‌گیری چند شاخصه و انتخاب روش یا ترکیب روش‌های مناسب

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  ارزیابی تامین‌کنندگان شرکت صنایع فولاد مازندران با بهره گیری ازتکنیک‌های MADM با فرمت ورد