ارزیابی فاکتورهای تاثیرگذار بر بهره گیری بهینه از فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه سلامت در استان گیلان

تعریف فن آوری اطلاعات  

اطلاعات[1] از دیدگاه های گوناگون دارای تعاریف متفاوتی می باشد. سه مورد از آنها عبارتند از:

1 ) اطلاعات از دیدگاه نظری:

اطلاعات به هر نوع داده جمع آورى شده با بهره گیری از روش هاى مختلفى نظیر : مطالعه ، نظاره ، شایعه و سایر موارد دیگر اطلاق مى گردد. در واژه “اطلاعات” ، بار معنائى از قبل تعریف شده اى در ارتباط با کیفیت ، معتبر بودن و یا صحت داده وجود نداشته و امکان برخورد با اطلاعات معتبر ، غیرمعتبر ، واقعى ، نادرست ، صحیح و گمراه کننده ، وجود خواهد داشت .

2) اطلاعات از دیدگاه تئوری اطلاعات:

اطلاعات دربردارنده یک معنى خاص خصوصا “در ارتباط با پیشگوئى احتمالى از داده می باشد. در تعریف فوق ، اندازه معنى و محتواى ارائه شده توسط اطلاعات مورد توجه قرار مى گیرد.مثلا” پیامى که به ما اعلام مى نماید:”فردا خورشید طلوع مى نماید ” داراى حجم اندکى محتواى اطلاعاتى می باشد در حالیکه یک پیام در ارتباط با روز قیامت ، شامل حجم بالائى از اطلاعات می باشد . در تعریف ارائه شده از منظر تئورى اطلاعات ، همانند تعریف ارائه شده قبلى ، توجه خاصى به کیفیت و یا ارزش اطلاعات نمى گردد .

3) اطلاعات از دیدگاه علم « فناوری اطلاعات»

علم اطلاعات و فن آورى اطلاعات با اطلاعات به عنوان داده جمع آورى شده ، ذخیره شده ، بازیابى شده، پردازش شده و ارائه شده سروکار دارد . در تعریف فوق نیز به مواردى همچون اعتبار ، کیفیت و ارزش اطلاعات به صورت جانبى ، توجه مى گردد (محمود زرگر ،1383)

فن آوری اطلاعات یاIT  ترجمه عبارت information Technology می باشد که هدف آن دسترسی کاربر به گنجینه دانش بشری می باشد و در اصصلاح برای توصیف فن آوری هایی به کار می رود که ما را در ضبط ‏‏, ذخیره سازی , پردازش , بازیابی , انتقال ودریافت اطلاعات یاری می کند و فن اوری هایی مانند رایانه , تلفن , ارتباط از راه دور , انتقال از طریق دور نگار و…. را در بر می گیرد (کیت بهان ودیانا هولمز،1990).

همچنین دبیرخانه شورای انفورماتیک ایران در سال1378 تعریف زیر را از فناوری اطلاعات ارائه کرده می باشد  « به مجموعه ای به هم پیوسته از روش ها ,سخت افزارها , نرم افزار ها وتجهیزات ارتباطی که اطلاعات را در اشکال گوناگون ( صدا – تصویر ومتن ) جمع آوری , ذخیره سازی , بازیابی وپردازش , انقال ویا عرضه می کند اطلاق می گردد » (محمدی ،1381).

[1] Information

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. آیا عوامل مدیریتی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟
  2. آیا عوامل انسانی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟
  3. آیا عوامل فرهنگی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟
  4. آیا عوامل محیطی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟
  5. آیا عوامل تکنولوژیکی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟
  6. آیا عوامل سازمانی اولویت اصلی بهره گیری از فن آوری اطلاعات در بیمه سلامت می باشد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : ارزیابی فاکتورهای تاثیرگذار بر بهره گیری بهینه از فن آوری اطلاعات در صنعت بیمه سلامت در استان گیلان  با فرمت ورد